Bokdagar i Dalsland och Forum för poesi och prosa presenterar: Författarkväll med Johannes Klenell och Sam Ghazi torsdagen den 5 februari på Åmåls Stadshotell. Klenell ersätter tidigare inbokade Monika Fagerholm, som tvingats ställa in sin medverkan, ochhan är aktuell med ”Bananrepubliken Sverige – Hur politiker, välfärdskapitalister och pr-byråer utarmar demokratin”, en oroande och underhållande bok om landet som inte trodde att det kunde bli korrupt, en bok som sålt i över tiotusen exemplar och som är hans andra bok sedan debuten, satirromanen ”Det fria ordet”. Med den nya boken debuterar Klenell i Bokdagarsammanhang. Det gör ävedn kritikerhyllade Sam Ghazi, med sin nya roman, ”Hibernaum”, en dotter-far berättelse i algoritmernas och den artificiella intelligensens sköna nya värld. Även hans första bok sedan 2019.

Sam Ghazi debuterade 2007 med diktsamlingen ”Sömn är tyngre än vatten”, som nominerades till Borås Tidnings debutantpris. Sedan dess har han gett ut de två kritikerhyllade romanerna ”Sången ur det kinesiska rummet” (2014) och ”Teonauterna” (2019). Ghazi bor i Stockholm och arbetar som patolog och cancerdiagnostiker.

Som barn förlorade Leisha sin pappa. Nu har hon blivit en vuxen kvinna som inte tänker på det förflutna, utan på framtiden. Hon arbetar på Institutet, som skapat den Gud människor längtar efter och behöver, en virtuell vägledare som med hjälp av all världens kunskap styr dig mot ljuset och lyckan. En kväll kommer meddelandet: pappan, som inte dog utan legat nerfryst, kan tinas upp. Hans cancer går nu att bota. Motvilligt reser Leisha till ett modernt Hades för att möta någon hon sedan länge slutat sakna.
Under en intensiv vecka konfronteras Leisha med både sin barndom och sin framtidstro och ställs inför svåra val.
”Hibernaum” utspelar sig i en morgondag där vår tids teknologi har förverkligat vår tids drömmar om ett enklare liv och en utväg ur döden, åtminstone för den som kan betala.
Sam Ghazi skriver berörande och spännande om en dotter och en far som försöker finna varandra och sig själva, i algoritmernas och den artificiella intelligensens sköna nya värld.
I sin recension av boken skrev Dagens Nyheter:
”en lågmäld och existentiell science fiction-berättelse om en far- och dotterrelation som när dottern blivit äldre än fadern antar nya, paradoxala proportioner”

Johannes Klenell är journalist och författare. Han debuterade 2017 med hyllade satirromanen ”Det fria ordet” och var tidigare förläggare på bokförlaget Galago. Han har skrivit regelbundet på Svenska Dagbladets kultursida och är nu återkommande skribent på Dagens Nyheters kultursida och är kulturredaktör på tidningen Arbetet. Nu är han aktuell med Bananrepubliken Sverige – Hur politiker, välfärdskapitalister och pr-byråer utarmar demokratin.

Om boken: Dörrarna mellan politik, välfärdsföretag och pr-byråer står vidöppna. De tre före detta statsministrarna Göran Persson, Carl Bildt och Stefan Löfven är idag lobbyister, det är också mängder av tidigare ministrar och förtroendevalda på alla nivåer i samhället.
Samtidigt som politikerrollen professionaliserats och påverkansindustrin vuxit de senaste tjugo åren så har en exempellös privatisering av offentliga verksamheter pågått. I många fall har politikerna som beslutat om privatiseringen av skolan, avregleringen av vårdsektorn och utförsäljningen av samhällets fastigheter blivit förmögna på sina egna politiska beslut.
Nepotism och korruption breder ut sig – och frågan är vems intressen våra folkvalda tillvaratar, sina egna eller folkets. Är Sverige på väg att förvandlas till en Bananrepublik där vänskapsband och affärsrelationer styr snarare än folkets vilja?
Bananrepubliken Sverige är berättelsen om pr-byrån som tog över ett helt parti, om kampanjen för att göra SD till Sveriges mest privatiseringsälskande parti och socialdemokraten som köpte upp idrottsföreningar i Umeå för skattemedlen till hans vanvårdade skolkoncern. Vi får den nakna skildringen av politikerna som avreglerade skolan och sedan blev miljonärer. Och om statsministern som idag styr över det Sverige som blev resultatet, med den allestädes närvarande Peje Emilsson redo att klappa honom på huvudet när han varit duktig.
Johannes Klenell har skrivit en oroande och underhållande bok om landet som inte trodde att det kunde bli korrupt.
”Efter att ha läst den här boken är det svårt att inte landa i samma slutsats: Vi kan inte ha det så här”, skrev
Göteborgs-Posten i sin recension. Och Dagens Nyheter skrev bland annat:
”Styrkan i Bananrepubliken Sverige ligger i den ambitiösa kartläggningen. I Klenells förmåga att sammanställa detta oändliga antal personer som på olika sätt lagt grunden till privatiseringen och dessutom förklara hur dessa hänger ihop med varandra.”
Enligt Åmåls bokhandel ska det inte vara något problem att köpa och få både Ghazis och Klenells böcker signerade på plats på författarkvällen på torsdag.

Evenemanget är ett samarbete mellan Forum för poesi och prosa, Bokdagar i Dalsland och Åmåls stadshotell.
Kl 18 serveras en soppmåltid på Åmåls stadshotell. Du betalar soppan på plats på hotellet.
Kl 19 Sam Ghazi läser ur sin aktuella roman ”Hibernaum” på Åmåls stadshotell. Därefter framträder Johannes Klenell med sin aktuella bok ”Bananrepubliken Sverige”. Paus och signeringar efter författarnas framträdanden ingår. Kvällen slutar cirka kl 21.
Ställ gärna frågor till författarna!
OBS! Vill du kunna ta ett glas till soppan och kanske avsluta kvällen med ett glas i hotellets fina restaurangbar, Bakfickan, och slippa köra hem i februarimörkret efter författarkvällen? Lyxa till det lite och boka ett rum på Åmåls stadshotell. Uppge: ”Bokdagar i Dalsland” som bokningskod får du tjugo procents rabatt på rumskostnaden. Hotellets goda frukostbuffé ingår i priset.
Här bokar du hotellrum: https://www.amalsstadshotell.se/hotellrum