Författarkväll med Monika Fagerholm och Sam Ghazi på Åmåls stadshotell

Biljetter
Plats
Åmåls stadshotell
Datum
5 februari

Bokdagar i Dalsland och Forum för poesi och prosa presenterar: Författarkväll med Monika Fagerholm och Sam Ghazi torsdagen den 5 februari på Åmåls Stadshotell. Fagerholm är aktuell med ”Döda trakten/Kvinnor i revolt””, första romanen sedan ”Vem dödade Bambi”, som kom 2019 och som hon besökte en av våra författarkvällar i Bengtsfors med då. Debuterar i Bokdagarsammanhang gör kritikerhyllade Sam Ghazi, med sin nya roman, ”Hibernaum”, en dotter-far berättelse i algoritmernas och den artificiella intelligensens sköna nya värld. Även hans första bok sedan 2019.

Evenemanget är ett samarbete mellan Forum för poesi och prosa, Bokdagar i Dalsland och Åmåls stadshotell.

Kl 18 serveras en soppmåltid på Åmåls stadshotell. Du betalar soppan på plats på hotellet.

Kl 19 Sam Ghazi läser ur sin aktuella roman Hibernaum på Åmåls stadshotell. Därefter framträder Monika Fagerholm med sin aktuella roman Döda trakten/Kvinnor i revolt. Paus och signeringar efter författarnas framträdanden ingår. Kvällen slutar cirka kl 21.

Ställ gärna frågor till författarna!

OBS! Vill du kunna ta ett glas till soppan och kanske avsluta kvällen med ett glas i hotellets fina restaurangbar, Bakficka, och nslippa köra hem i februarimörkret efter författarkvällen? Lyxa till det lite och boka ett rum på Åmåls stadshotell. Uppge: ”Bokdagar i Dalsland” som bokningskod så får du tjugo procents rabatt på rumskostnaden. Hotellets goda frukostbuffé ingår i priset.

Här bokar du hotellrum i samband med författarkvällen.

Vilka medverkar?

Monika Fagerholm

Sam Ghazi