Nu är det klart att Västra Götalands landshövding, Åmålsbördiga Sten Tolgfors, och Värmlands regionråd tillika ordförande för kultur- och bildningsnämnden, Sofia Magnusson, tillsammans inviger årets Bokdagar i Dalsland. ”Roligt att få två så brinnande kultur-, litteratur- och bildningsivrande personer som invigningstalare”, kommentarerar Bokdagar i Dalslands verksamhetsledare Victor Estby. ”Dessutom är det förstås glädjande att vi med hjälp av dem, litteraturen och mötena litteraturen skapar kan bryta ned gränser och barriärer mellan människor och landsdelar och bidra till mer av gemenskap, samtal, kunskap och förståelse. Viktigt, inte minst i tider som dessa. Sedan är det trevligt och ärofullt att båda två i olika sammanhang uttryckt uppskattning för Bokdagar i Dalslands verksamhet och värde.”

Sten Tolgfors är tidigare riksdagsledamot, handelsminister och försvarsminister. Sedan fyra år tillbaka är han landshövding i Västra Götaland, med förordnande fram till 2028. Uppväxt i Åmål. Har gett ut facklitterära böckerna Sverige i Nato och Landet lika: Om frihet och populism. Han debuterade skönlitterärt 2024 tillsammans med Marie Carlsson med Bo Balderson-pastischen Statsrådet och glöden och medverkade i en välbesökt och uppskattad programpunkt om den på det årets Bokdagar i Dalsland-festival. Tolgfors arbetar som landshövding aktivt för att lyfta fram kulturens betydelse för demokratin, friheten och rätten att uttrycka sig.

Sofia Magnusson, regionråd i Värmland med ansvar för bland annat kultur, är en av invigningstalarna på årets Bokdagar i Dalsland.

Sofia Magnusson är regionråd med ansvar för kultur, folkbildning och folkhälsa i Värmland sedan 2023. Född och uppväxt i Kristinehamn. Har varit politiskt aktiv i perioder sedan slutet på 1980-talet. Förutom ett stort samhällsengagemang har hon ett stort kulturintresse, går gärna på teater, konstutställningar och läser böcker. Ser kulturen och litteraturen som något som skapar glädje i många människors liv och stärker sammanhållningen, delaktigheten och demokratin. Och hjälper oss att svara på frågor om vad det innebär att vara människor.

Tolgfors och Magnusson inviger tillsammans årets Bokdagar i Dalsland-festival på fredagsmorgonen i Gamla kyrkan i Åmål. Tidigare invigningstalare har bland andra varit: Direktören för Nordiska Rådet, Britt Bohlin, direktören för Nordisk Kulturfond, Benny Marcel, Sveriges Läsambassadör, Agnes Török och ordföranden för Sveriges Författarförbund, Grethe Rottböll.

Fler medverkande vid 2026 års Bokdagar i Dalsland presenteras inom kort.

Tidigare presenterade medverkande vid 2026 års Bokdagar är: Cecilia Uddén, Sissela Kyle, Erika Bjerström, Balsam Karam, Camilla Blomqvist, Joseph Knevel, Gunnhild Øyehaug (NO), Olof Lundh, Anna-Karin Palm, Soraya Bay, Monika Fagerholm (FI), Sven Olov Karlsson, Marit Kapla, Simon Sorgenfrei, Carina Bergfeldt och Anne-Britt Harsem (NO).

Mer information om sommarens Bokdagar i Dalsland 13-15 augusti 2026 hittar du här.

Biljetter till sommarens Bokdagar i Dalsland 13-15 augusti 2026 hittar du här eller genom att besöka Åmåls bokhandel eller Bengtsfors bokhandel.